Jak dobrać koszulę do garnituru? - ROAN

Dobry garnitur to taki, który nie tyle świetnie prezentuje się na wieszaku, ile przede wszystkim świetnie leży na ciele swojego właściciela. Kolor czy materiał mają ogromne znaczenie, ale nawet najmodniejszy garnitur nie zapewni eleganckiego wyglądu, jeśli marynarka będzie zbyt długa czy za szeroka w ramionach. Dobrze dopasowany garnitur to jednak dopiero połowa sukcesu. Równie ważna jest koszula.

Męska elegancja, czyli jak nosić garnitur?

Może się wydawać, że wygląd koszuli, która znajduje się pod garniturem i zwykle nie jest mocno widoczna, nie ma wielkiego znaczenia, jednak w rzeczywistości koszula i garnitur tworzą spójną całość i w równym stopniu odpowiadają za efektowny wygląd. Koszulę w całej okazałości widzimy w momencie, gdy mężczyzna zdejmuje marynarkę, ale nawet gdy siada lub kuca staje się ona bardziej widoczna. Dlaczego? Ponieważ w pozycji siedzącej elegancki mężczyzna zawsze rozpina marynarkę.

Podczas doboru garnituru należy zwrócić uwagę na mankiety i kołnierzyk koszuli. Garnitur należy nosić w taki sposób, by spod sięgającego do nadgarstka rękawa marynarki lekko wystawał mankiet koszuli (maksymalnie 2 cm). Natomiast wyłogi klasycznego kołnierzyka zawsze powinny znajdować się pod marynarką, nigdy nie na wierzchu. Nieco inaczej wygląda to w przypadku kołnierzyków łamanych czy koszul ze stójką – wówczas między kołnierzykiem/stójką, a klapą marynarki znajduje się nieco wolnego miejsca.

Jak dobrać koszulę do garnituru?

Zgodnie z ogólnie przyjętymi zasadami marynarkę można zdjąć jedynie w sytuacjach nieformalnych, a to oznacza, że część mężczyzn nawet w czasie upałów zobowiązana jest do noszenia dwóch warstw odzieży, tj. koszuli i marynarki. Warstwa spodnia powinna być zatem wykonana z materiałów przyjemnych dla skóry, przepuszczających powietrze i wchłaniających pot. Dlatego podczas doboru koszuli szczególną uwagę zwracamy na jakość tkaniny.

Koszulę dobieramy, jednocześnie określając rozmiar kołnierzyka i samej koszuli. Ten element garderoby zawsze powinno się przymierzyć, by sprawdzić, jak układa się na ciele oraz dokąd sięgają mankiety. Idealnie, jeśli możemy przymierzyć koszulę wraz z garniturem, z którym planujemy ją nosić. Modne obecnie koszule to te, które leżą blisko ciała, ale nie marszczą się i zapewniają swobodę ruchów.

Kolor i wzór tkaniny koszulowej

Klasyką gatunku jest biała koszula. Pasuje do każdego garnituru i na każdą okazję, z łatwością dobierzemy do niej krawat, muszkę czy poszetkę. Biała koszula jest zawsze trafnym wyborem, niezależnie od tego, czy przygotowujemy się do bardziej lub mniej formalnego wyjścia. Najczęściej sięgamy po nią jednak wówczas przy klasycznych, czarnych garniturach, bądź też gładkich kompletach w kolorze granatowym, grafitowym lub niebieskim. Bezpiecznym wyborem są również koszule błękitne i bezowe.

Jeśli chodzi o garnitury wzorzyste, kolor koszuli powinien być spójny z kolorem wzoru bądź otaczającym je tłem. Jeśli zakładamy wzorzystą marynarkę, koszula również nie powinna być monochromatyczna. Przykładowo do garniturów w wyrazistą kratkę pasują koszule ozdobione podobnym, ale nieco drobniejszym wzorem. Wyjątek stanowi marynarka w bardzo drobną krateczkę – w tym przypadku lepiej sprawdzi się jednobarwna, gładka koszula.

 

 

wróć do listy wpisów