Moda w biurze – dress code w miejscu pracy - ROAN

W regulaminie pracy, do którego przestrzegania zobowiązani są wszyscy pracownicy, mogą pojawić się zapisy dotyczące ubioru. Oczywiście nie zawsze dochodzi do spisania takich zasad – wiele zależy od branży i rodzaju wykonywanej pracy. Dress code obowiązuje zwykle tych pracowników, którzy mają bezpośredni kontakt z klientem, ponieważ ich estetyczny wygląd wpływa na kształtowanie pozytywnego wizerunku całej firmy.

Schludny wygląd pracowników

Nawet jeśli w firmie nie obowiązuje ścisły dress code, pracodawca ma prawo wymagać stosownego ubioru. Pamiętajmy jednak, że to, co stosowne w jednym miejscu pracy, np. w pracowni artystycznej, nie do końca może odpowiadać standardom innego miejsca, np. urzędu. Z tego względu trudno mówić o uniwersalnych zasadach dotyczących wyglądu pracowników. Jeżeli poruszymy tę kwestię z pracodawcami, większość powie, że pracownik powinien wyglądać po prostu schludnie. To oznacza, że pracując w biurze, unikamy znoszonej odzieży, nadmiernego eksponowania ciała, elementów garderoby odpowiednich na wyjścia do klubu czy na plażę. Zbyt ekstrawaganckie dodatki również nie są wskazane, co oczywiście nie oznacza że, moda w biurze nie jest możliwa – pracownik może wyglądać jednocześnie schludnie i modnie.

Strój służbowy w miejscu pracy

W niektórych miejscach pracy obowiązuje strój służbowy, co rozwiązuje problem z pracownikami niezdyscyplinowanymi w kwestii ubioru. Pracowników w jednakowych koszulach coraz częściej możemy spotkać nie tylko w instytucjach finansowych czy salonach sieci komórkowej, ale także w korporacjach.

Zdania na temat obowiązku noszenia służbowych uniformów są podzielone. Z pewnością dzięki nim znika podział na lepiej i gorzej ubranych pracowników, a prywatna odzież nie niszczy się tak szybko. Z drugiej strony pracownicy narzekają na niewygodne, sztywne uniformy i brak możliwości dostosowania stroju do zmieniających się warunków atmosferycznych. Jeżeli pracodawca wymaga noszenia stroju służbowego, powinien przynajmniej zadbać o jego jakość. Jeżeli decyduje się na uszycie jednakowych koszul, powinien wybrać materiały wpisujące się w trendy modowe, trwałe i przyjemne dla skóry.

Moda w biurze – zasady, których warto przestrzegać

W sytuacji, gdy pracodawca nie zapewnia stroju służbowego, ale wymaga przestrzegania dress code’u, powinniśmy jak najszybciej zapoznać się ogólnie przyjętymi zasadami i wcielić je w życie. Ważna jest harmonia, zatem poszczególne elementy garderoby powinny być ze sobą spójne – staramy się wybierać odzież w jednym stylu, unikamy zbyt wyrazistych wzorów i „gryzących się” kolorów. W biurze najlepiej sprawdzą się stonowane barwy, a w przypadku marynarek i żakietów klasyczne beże, szarości, granat i czerń. Profesjonalny wygląd zapewnią ubrania dobrej jakości, które dobrze układają się na sylwetce i nadmiernie nie gniotą.

Kobiety pracujące w biurze powinny mieć schludną, klasyczną fryzurę. Zaleca się również wykonanie delikatnego makijażu. W miejscu pracy należy unikać dużej biżuterii – obrączka, delikatny łańcuszek i niewielkie kolczyki w zupełności wystarczą.

wróć do listy wpisów