Tkaniny koszulowe bawełniane - ROAN

Wśród różnorodnych tkanin koszulowych ważne miejsce zajmują materiały w 100% wykonane z bawełny. Konsumenci najchętniej sięgają po koszule uszyte z tkanin naturalnego pochodzenia, dlatego szwalnie, producenci koszul wizytowych czy odzieży służbowej składają w naszej hurtowni duże zamówienia na tego typu materiały. Pamiętajmy jednak, że bawełna bawełnie nierówna. O jakości koszuli decyduje nie tylko skład materiałowy tkaniny, ale również jej splot, gramatura, a także rodzaj bawełny.

Bawełna egipska, Sea Island i Prima

Tkanina bawełniana powstaje z włókien, które otaczają nasiona rośliny nazywanej bawełną (Gossypium). Z rośliny Gossypium wytwarza się zarówno bawełnę egipską, Sea Island, jak i amerykańską Prima – dzięki długim włóknom możliwe jest uzyskanie mocnych splotów, a tym samym materiał jest trwały. Wymienione rodzaje bawełny uznawane są wysokogatunkowe tkaniny, chętnie wykorzystywane do produkcji koszul wizytowych i służbowych. Niestety z ich dostępnością bywa różnie, zwłaszcza jeśli mowa o Sea Island. Bawełna egipska i Prima są łatwiej dostępne, a jeśli zestawić je ze sobą – egipska uznawana jest za lepszą, wykonaną z czystszych włókien.

Gramatura tkaniny koszulowej

Elegancka koszula nie powinna prześwitywać, dlatego kupując materiał na koszulę, musimy zwrócić uwagę na jego gramaturę. Czym jest gramatura tkaniny? Gramatura to ciężar jednego metra kwadratowego materiału wyrażony w gramach. Gramatura wynika z rodzaju splotu, grubości włókien oraz ich ciężaru.

Tkaniny o wyższej gramaturze mniej się gniotą i zwykle są bardziej wytrzymałe. Jednocześnie jednak należy zauważyć, że im niższa gramatura materiału, tym jest on bardziej miękki, lepiej poddaje się drapowaniu i opływa sylwetkę. W przypadku koszul wizytowych powinniśmy zatem celować w tkaniny o średniej gramaturze.

Splot tkaniny bawełnianej

Splot tkaniny decyduje o wyglądzie koszuli, jej miękkości czy podatności na gniecenie. Niektóre sploty (popelina, twill) wykorzystywane są do szycia koszul wizytowych, inne lepiej sprawdzają się w przypadku odzieży casualowej. O splotach tkanin koszulowych pisaliśmy już w jednym z naszych ostatnich wpisów blogowych (zobacz tutaj), dlatego zachęcamy do jego lektury.

 

wróć do listy wpisów