Najpopularniejsze tkaniny koszulowe - ROAN tkaniny koszulowe

Tkanin, z których można uszyć koszulę jest bez liku, jednak przypadkowo wybrany materiał z pewnością nie zapewni jej eleganckiego wyglądu. Dlatego do szycia koszul wykorzystuje się tkaniny o określonym składzie i splocie nici. Poniżej przegląd najpopularniejszych tkanin koszulowych.

Tkaniny koszulowe naturalnego pochodzenia

Koszula to element garderoby, który nosimy blisko ciała. Z tego powodu powinna być wykonana z tkaniny naturalnego pochodzenia (dopuszczalne są domieszki syntetyków), bo tylko taka zapewni właściwą cyrkulację powietrza i pozwoli skórze oddychać. Nawet najbardziej elegancka koszula ze 100% poliestru nie zapewni efektownego wyglądu, jeśli przyklei się do ciała, a pod pachami pojawią się nieestetyczne plamy.

Skład tkaniny to jednak nie wszystko. W przypadku tkanin koszulowych równie ważny jest ich splot. Dwie tkaniny o identycznym składzie mogą mieć zupełnie różny wygląd, jeśli podczas tkania zostanie zastosowany inny splot.

Najpopularniejsze rodzaje tkanin koszulowych według splotu

Popelina

Popelina charakteryzuje się płóciennym prostym splotem, dlatego materiał ma gładką powierzchnię i świetnie nadaje się na koszule formalne i biznesowe. Tkanina jest przyjemna w dotyku i bardzo elegancka, ale jednocześnie podatna na gniecenie.

Twill (diagonal)

Twill to materiał tkany na skos – jeśli dokładnie się przyjrzymy, zauważymy delikatne ukośne prążki. Twill, podobnie jak popelina, wykorzystywany jest do szycia koszul formalnych i biznesowych, ale świetnie sprawdza się również w przypadku koszul dżinsowych. W porównaniu z popeliną diagonal jest bardziej miękki, przez co koszula lepiej dopasowuje się do kształtów sylwetki, jest też bardziej odporna na gniecenie.

Oksford

Cechą charakterystyczną tej tkaniny jest splot koszykowy (dwie nitki osnowy, jedna nitka wątku), który często powstaje z włókien w dwóch kolorach. Oksford jest stosunkowo miękki i świetnie przepuszcza powietrze, dlatego szczególnie dobrze sprawdza się w przypadku koszul casualowych.

Inne tkaniny koszulowe

Trzy wymienione wyżej pozycje to najpopularniejsze, ale z pewnością nie jedyne tkaniny wykorzystywane do szycia koszul. Warto wspomnieć również o konstrukcjach typu chambray, dobbly czy herringbone. W naszej hurtowni znajdziecie Państwo różnorodne tkaniny koszulowe, które nadają się zarówno do szycia męskich koszul formalnych i casualowych, jak i damskich bluzek na każdą okazję.

 

wróć do listy wpisów